Okres wakacyjny, a zwłaszcza miesiące letnie, są dobrym momentem, aby poruszyć temat przerwy w nauce angielskiego. W dzisiejszym artykule opowiem z własnego doświadczenia – zarówno jako trener angielskiego jak i uczennica – czy można i czy warto zrobić sobie przerwę od nauki angielskiego.
Jaka jest różnica między przerwą a porzuceniem nauki angielskiego?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie zadane w tytule, chciałabym zatrzymać się na chwilę nad samym zrozumieniem znaczenia, a tym samym różnicy między dwoma pojęciami. Pomiędzy “przerwą”, a tak zwanym “rzuceniem w kąt” nauki języka angielskiego.
Przerwą możemy nazwać sytuacje planowaną, w typowych sezonach urlopowych, jak urlop wakacyjny, przerwa świąteczno-noworoczna, Wielkanoc i Majówka. Jest to około dwutygodniowa przerwa od pracy, codziennych obowiązków i najczęściej również od nauki angielskiego.
Kiedy przerwa wakacyjna przedłuża nam się w sposób niekontrolowany z dwóch tygodni do miesiąca, później do kilku miesięcy a czasem nawet do roku. – wtedy, jest to rzucenie nauki w kąt.
Same znaczenia słów: przerwa i rzucenie nauki, nie są czymś nowym dla Ciebie. Jednak, jako lektor angielskiego, a zwłaszcza biznesowego angielskiego, często spotykam się z psychologicznym zachowaniem moich uczniów, którzy dla własnego usprawiedliwienia, przygotowują listę “powodów”, dla których potrzebują “przerwy od nauki”.
Dla mnie, czas jest tu kluczowym czynnikiem, który determinuje różnicę między planowaną przerwą a porzuceniem nauki. Więc jeśli chcesz zrobić sobie przerwę od nauki angielskiego, to zaplanuj ją dobrze.
Nie zrozum mnie źle, nie widzę nic złego w tym, że przestajesz się uczyć regularnie angielskiego. Jednak miej odwagę przyznać, kiedy jest to planowana przerwa, a kiedy rzuceniem nauki przy turbulencjach życiowych.
Jak dobrze zaplanować przerwę od nauki angielskiego?
Przygotowałam dla Ciebie praktyczną checklistę, która pomoże Ci zaplanować Twoją przerwę:
- zaznacz w kalendarzu dokładne daty początku i końca przerwy w Twojej nauce angielskiego
- jeszcze przed przerwą, zaplanuj, co zrobisz w pierwszym tygodniu nauki po powrocie, np. zapisując wybrany podcast w języku angielskim, kolejne Unity w zeszycie ćwiczeń z gramatyki czy też datę spotkania z lektorem
- w czasie przerwy spróbuj słuchać więcej w języku angielskim, na przykład brytyjską stację radiową czy też ciekawy wywiad Jay Shetty z wybranym gościem w temacie rozwojowym, który Cię interesuje
- zapisz swoje refleksje na kartce papieru na temat nauki, kiedy masz od niej przerwę – za czym tęsknisz, co sprawia Ci przyjemność, co jest mniej praktyczne i co chcesz zmienić po powrocie
Powrót do nauki angielskiego po dłuższym czasie - jak to zrobić?
O wiele łatwiej i przyjemniej jest wracać po zaplanowanej, krótszej przerwie do nauki angielskiego. Jednak bywają też takie sytuacje, kiedy pojawiają się niezaplanowane problemy w pracy lub w domu, a wtedy naturalnie dodatkowe zajęcia, jak nauka angielskiego, schodzą na dalszy plan.
Zawsze powtarzam wtedy moim uczniom, aby się nie poddawali od razu. Jeśli masz warunki finansowe na kontynuację spotkań to wtedy najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z nauczycielem angielskiego. Porozmawiajcie o Twojej cięższej sytuacji i zaplanujcie inaczej proces nauki, np. spotkania oparte na większej liczbie spontanicznych konwersacji a mniej lub nawet brak zadań domowych. Tak, aby zawsze angielski sprawiał Ci przyjemność i satysfakcję, nawet w tych trudniejszych momentach w życiu.
Jeśli jednak musisz odłożyć naukę angielskiego i wracasz do niej po roku lub nawet kilku latach, to też mam dla Ciebie pomocną checklistę. Pomoże Ci ona tak zaplanować powrót, aby było miło i przyjemnie, a zarazem skutecznie:)
Jak po latach wrócić do nauki angielskiego? Checklista
- Określ budżet na naukę angielskiego w dłużej perspektywie czasu
Przy kwocie poniżej 400 zł miesięcznie spróbuj dołączyć do zajęć w grupie konwersacyjnej lub wybranego kursu językowego, natomiast jeśli Twój budżet wynosi powyżej tej kwoty – wtedy poszukaj wsparcia lektora podczas spotkań indywidualnych. - Zastanów się nad Twoją dostępnością
W jakich porach dnia i godzinach masz czas na naukę (poranki przed pracą przerwa w ciągu dnia, po południu po godzinach pracy). Potrzebujesz rozdzielić swój czas regularnej pracy na ten, przeznaczony dla grupy lub spotkań lektorem 1:1 oraz na czas pracy samodzielnej (nawet 20 minut dziennie przyniesie efekty). - Znajdź inspirujący temat dla Twojego rozwoju osobistego, np. asertywność, relacje biznesowe, skuteczny feedback.
- Poznaj YouTube inaczej – twórz bibliotekę, segreguj podcasty, korzystaj z historii nagrań i znajdź wartościowe treści do rozwoju.
- Słuchaj jednego nagrania na tydzień, powtarzaj je wielokrotnie, by utrwalać wiedzę.
- Pracuj nad materiałem – zapisuj nowe słowa, myśl o ich użyciu, stosuj metodę English Shadowing. Zapamiętaj 10 nowych słów i wyrażeń, skupiając się na tych najbardziej przydatnych.
A co najważniejsze – pamiętaj, że nauka angielskiego w dorosłym i zabieganym życiu ma być dla Ciebie przyjemnością i dawać Ci satysfakcję nawet z małych kroków. Spróbuj zmienić myślenie i podejście z “korepetycji z angielskiego” na “ciekawy sposób rozwoju osobistego w języku angielskim”.
Do następnego artykułu,
Milena, Twój trener angielskiego w biznesie.
Źródło grafiki: Freepik.com | Image by Mrsiraphol