Cześć,
Dziś krótko i konkretnie – tak, jak lubię! Podzielę się 5 zasadami nauki Business English, które są praktyczne i łatwe do wdrożenia w Twoje codzienne obowiązki. Bo przecież, Twój rozwój w Business English to nie tylko odhaczone korepetycje raz w tygodniu.
5 zasad nauki Business English
1. Nauka Business English to integralna część Twojego życia.
Nauka Business English to nie tylko korepetycje z angielskiego raz lub dwa razy w tygodniu. To nie są również wyłącznie spotkania w języku angielskim w Twojej pracy ani maile, które wysyłasz. Jest to integralna część Twojego życia – zarówno przed, w trakcie, jak i po pracy. Jak zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczna. To styl życia.
Weź kartkę i długopis, zastanów się nad swoim dniem i tygodniem, a potem stwórz listę dostępnych okienek czasowych w swoim dniu/tygodniu. To mogą być chwile podczas dojazdu do pracy, przerw na lunch, spacerów czy też spokojniejszych sobotnich poranków.
Wykorzystaj te okienka produktywnie, zamiast wybierać inne przyjemności tłumacząc sobie, że to “zasłużony odpoczynek”. Wiesz co? Odpoczywać będziesz na emeryturze, a teraz weź się do roboty! Przecież nikt za Ciebie tego nie zrobi, a na sam koniec to Ty będziesz mieć żal do siebie, że stracisz okazję do awansu lub zmiany pracy.
Następnie przypisz do każdego okienka Następnie przypisz do każdego okienka wybrane przez siebie materiały do przesłuchania:
- Wywiad w języku angielskim
Koniecznie odwiedź kanał Jay Shetty Podcast na youTube. Uwielbiam. Odwiedzisz to zrozumiesz 😉 - Poprawna wymowa
Dwa miejsca, które mogę Ci polecić to ETJ English oraz Pronunciation with Emma - Słownictwo Business English
Kultowa platforma EngVid - Stacja radiowa w języku angielskim (niekoniecznie tylko BBC i CNN 😉 – istnieje wiele innych ciekawych stacji). Odwiedź stronę: InternetradioUK, gdzie znajdziesz listę dostępnych stacji online.
- Rozwojowe nagrania w języku angielskim Jest ich wiele na mojej liście, ale warto odwiedzić kanały na YouTube: Andrew Huberman, Alii Abdaal oraz Matt D’Avella.
2. Jedno nagranie w tygodniu.
Jestem zwolenniczką zasady „mniej, ale częściej”. Raz w tygodniu wybierasz jedno nagranie w języku angielskim i odsłuchujesz je kilkukrotnie. Uwierz mi, że przy każdym odsłuchaniu usłyszysz inne wyrażenia lub będziesz mógł utrwalić sobie wymowę danego słowa. Stopniowo pracuj nad nowym słownictwem, rozwijaj różne kompetencje i poznawaj nowe metody. Metoda małych kroków zawsze działa
3. Dłuższe zapamiętywanie poprzez utrwalanie.
Powtarzanie, robienie notatek i dzielenie się nowo zdobytą wiedzą (w Twoim przypadku – używanie nowych wyrażeń podczas spotkań) pomoże Ci utrwalać i zapamiętywać nowe słowa i wyrażenia Business English. Prawdziwa i skuteczna praca nad Business English to:
- przesłuchiwanie tego samego nagrania kilkukrotnie w ciągu tygodnia,
- opracowywanie słownictwa,
- powtarzanie na głos tzw. English Shadowing,
- robienie notatek,
- wykorzystywanie nowo zdobytej wiedzy na najbliższym spotkaniu w pracy.
4. Praktyczne, a nie tylko ambitne wyrażenia.
Pamiętaj, że w komunikacji biznesowej w języku angielskim nie chodzi o to, aby używać jak najbardziej ambitnych i trudnych do wymówienia słów.. Kiedy słyszę o takim podejściu to zawsze przypomina mi się jedno ćwiczenie z naszej grupy konwersacyjnej Business TED talks. Poprosiłam uczestników, aby przesłuchali krótkie nagrania i zapisali 5 nowych, praktycznych wyrażeń i słów. Zadanie wykonali, ale wybierając tak trudne słowa, że nie potrafili ich poprawnie wymówić, a co dopiero użyć ich w zdaniu podczas wyrażania opinii na temat tego nagrania. To była dla nich cenna lekcja. A ja oczywiście nie odpuściłam, i musieli korzystać z wybranych przez siebie słów przez resztę spotkania 😉
Pamiętaj, jeśli słuchasz nowego nagrania, skup się na zrozumieniu sensu i kontekstu, a zapisuj tylko nowe słowa, których faktycznie użyjesz. Nie trać kolejnych dwóch godzin na spisywanie każdego nowego słowa. Podejdź do tego praktycznie. Smarter not harder.
5. Nauka to przyjemność a nie wyznaczony termin na ukończenie.
Najważniejsze jest Twoje podejście. Traktuj naukę języka angielskiego biznesowego jako źródło satysfakcji. Podchodź do tego z perspektywy rozwoju, gdzie nie uczysz się jedynie nowych słówek Business English, ale pracujesz nad umiejętnością wyrażania się zwięźle i profesjonalnie, budujesz pewność siebie oraz swoją silną markę osobistą podczas spotkań.
Nie spiesz się, nie narzucaj sobie sztywnych terminów i nie twórz presji, jak podczas przygotowań do egzaminu. Nie porównuj się do swojej przyszłej wersji, ale spójrz na siebie obecnie. To jest „Twoje nowe ja” – świadome i trwałe podejście.
Wierzę w takie podejście i wspieram Cię codziennie.
Do następnego artykułu,
Milena Twój trener języka angielskiego w biznesie
Źródło grafiki: Freepik.com | Image by Freepik