Masz problem z określeniem poziomu swojego języka angielskiego przed wpisaniem go do CV? Nie chcesz go ani zawyżyć, ani tym bardziej zaniżyć? Łap kawę i bierz się za czytanie. W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie sporo praktycznych informacji oraz cennych wskazówek!
Poziomy znajomości języka angielskiego - jak je interpretować?
Zacznijmy od początku, czyli od opowiedzenia sobie o skali oceny znajomości języka angielskiego. Istnieje ich co najmniej kilka i każda w pewien sposób pozwala opisać poziom znajomości języka. Najbardziej sprawdzoną i rozpoznawalną jest jednak Skala Rady Europy (ang. Common European Framework of Reference). Jest to sześciostopniowa skala, która pomaga określić poziom znajomości języka obcego w czterech obszarach:
- słuchanie,
- mówienie,
- czytanie
- pisanie.
Każdy z poziomów używanych w tej skali oznaczony jest wielką literą i dodatkową cyfrą. Im “wyższe” oznaczenia, tym lepsza znajomości języka obcego.
Skala Rady Europy - poziomy znajomości języka obcego
- A1 – to tzw. poziom początkowy / początkujący, mówiący o tym, że osoba posiada ogólną wiedzę na temat danego języka. Potrafi porozumiewać się przy użyciu prostych słów i bardzo potocznych zwrotów.
- A2 – poziom podstawowy / przed średniozaawansowanym – “oczko” wyżej od powyższego, w ramach którego osoba radzi sobie ciut lepiej z codzienną komunikacją.
- B1 – poziom nazywany niższym średniozaawansowanym, czyli określającym osoby z łatwością komunikujące się chociażby z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego.
- B2 – poziom wyższy średniozaawansowany, przyznawany osobom, które płynnie i swobodnie używają języka angielskiego do codziennej komunikacji.
- C1 – poziom zaawansowany, zarezerwowany dla osób biegle porozumiewających się w języku obcym – wykorzystywanym do pracy, nauki, ale także podczas codziennego życia.
- C2 – poziom biegły / profesjonalny, którego posiadacze poza pełną biegłością w życiu codziennym, dysponują również znajomością pozwalającą na pracę z zawiłym i specjalistycznym słownictwem.
Poziomy znajomości języka według platformy LinkedIn
Podobną skalę biegłości języka obcego znajdziesz na swoim profilu LinkedIn, choć tutaj jest ona jeszcze bardziej uproszczona. Ogranicza się ona do 5 poziomów, określonych jako:
- Biegłość podstawowa
- Biegłość na poziomie średniozaawansowanym
- Biegłość na poziomie zaawansowanym
- Pełna biegłość zawodowa
- Język ojczysty lub biegłość dwujęzyczna
Określenie poziomu języka angielskiego – testy online
Teorię mamy już za sobą, dlatego pora przejść do praktycznych zagadnień, które wspomogą Cię w określeniu Twojego poziomu znajomości tego języka obcego.
Wypełnij bezpłatny test online (tzw. placement test), a następnie umów się z lektorem języka angielskiego (tak, ze mną też możesz 😉) na krótką, bo jedynie 30-minutową rozmowę, połączoną z profesjonalnym feedbackiem.
Przykładowe strony z takimi testami znajdziesz poniżej:
Cambridge English Test
EFSET Quick English Check
Macmillan English Test
British Council Online Test
Wybierz dogodny termin dla Ciebie i umów się na spotkanie ze mną:
Milena Stalmach
Popularne błędy przy określaniu poziomu znajomości angielskiego
Określenie swojego poziomu znajomości języka obcego bywa wyzwaniem, a ja sama – nawet po latach pracy – wciąż nie wiem, co jest gorsze. Czy to, że ktoś nie wierzy w siebie i ujmuje swoim umiejętnościom czy może to, że sztucznie zawyża swój poziom angielskiego. Dlatego pozwól, że dla ułatwienia posłużę się krótką historią.
Mając wieloletnie doświadczenie w pracy w korporacjach, niemal codziennie uczestniczyłam w spotkaniach i telekonferencjach w języku angielskim. Pamiętam jedną manager z ogromnym doświadczeniem, dla której język angielski był od lat głównym językiem komunikacji w pracy. Spotkania, telekonferencje, wystąpienia, codzienne zadania, zwykłe rozmowy czy korespondencja mailowa – wszystko to było dla niej chlebem powszednim. Mimo tego jej Business English wcale nie był idealny. To, na co zwróciłam uwagę w jej porozumiewaniu się w tym języku to pozorna płynność z ogromną liczbą błędów. W szczególności tych, dotyczących gramatyki i wymowy. Dużo nad tym myślałam i doszłam do kilku wniosków, które przekazuję moim kursantom, próbującym określić swój poziom angielskiego. O jakich wnioskach mowa?
3 wnioski skutecznego określania poziomu angielskiego
Po pierwsze – postaw na szczerość.
Pamiętaj, że fakt zawyżenia Twojego faktycznego poziomu angielskiego szybko wyjdzie na jaw. Najpewniej stanie się to już na rozmowie o pracę, w części weryfikującej znajomość języka angielskiego.
Po drugie – nie porównuj się z innymi.
Nie porównuj poziomu swojego języka do osób, które “płynnie” się w nim wypowiadają. Płynność nie oznacza poprawności – zarówno gramatycznej, jak i wymowy.
Po trzecie – ciągle pracuj nad językiem
Nie wpadaj w pułapkę myślenia, że praca w języku angielskim wystarczy, aby rozwijać umiejętności językowe. Możesz, nieświadomie, przez lata popełniać te same błędy podczas telekonferencji czy też w korespondencji mailowej. Możesz też używać archaicznych, dawno nie stosowanych wyrażeń. I uwierz mi – w pracy nie będzie Cię poprawiał, ani tym bardziej edukował.
Poziomy językowe – dodatkowe pytania i odpowiedzi
Jak zaprezentować poziom języka w CV? Wybrać kółka, gwiazdki, czy inne symbole?
W swoim CV wskaż konkretny poziom znajomości języka angielskiego, dodatkowo opisując go na przykład w ten sposób: B2 – swobodna komunikacja biznesowa. Jeżeli chcesz wzbogacić je o dodatkowe elementy w postaci graficznej (wspomniane kółka, gwiazdki itp.) – śmiało! Pamiętaj jednak, aby jasno prezentowały, jaki jest Twój poziom znajomości języka angielskiego.
Jeśli w moim CV zaniżę znajomość języka to moja kandydatura automatycznie odpadnie?
To wszystko zależy od procesu rekrutacyjnego i wymagań, dotyczących danego stanowiska. Kluczowe jest, czy język angielski jest używany na co dzień, tylko od czasu do czasu, a może tylko raz w roku musisz wziąć udział w spotkaniu czy prezentacji w języku obcym. Najważniejsze to, aby być szczerym, ponieważ rzeczywisty poziom Twojego języka szybko wyjdzie na jaw. Podczas rozmowy rekruter potrafi zadać kilka pytań, dzięki którym z łatwością dowie się, czy w Twoim CV znalazła się sama prawda i tylko prawda 😉. I nawet jeśli dostaniesz pracę mimo niższego poziomu języka niż wymagany, okres próbny szybko zweryfikuje to… na Twoją niekorzyść.
Czy wpisać wszystkie swoje certyfikaty językowe?
Jasne! No chyba, że są sprzed 15 lat 😉.
Samodzielne określenie poziomu języka angielskiego – podsumowanie
Jaka jest moja najważniejsza rada dla osób, które chcą same określić swój poziom angielskiego? Bądźcie szczerzy!. Tak samo ze sobą, jak i z innymi. Nie ma bowiem nic lepszego i bardziej pomocnego niż konstruktywna autokrytyka. Uwierz w siebie i pod żadnym pozorem nie przestawaj pracować nad swoimi umiejętności językowymi tylko dlatego, że posługujesz się nim na co dzień w pracy.
Cel: stały rozwój angielskiego bez osiadania na laurach
Każdego dnia staraj się stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Uczestnicz w szkoleniach, zapisuj się na dodatkowe kursy, a także korzystaj z możliwości oferowanych przez dedykowane konsultacje. Rozważ również zdobycie specjalistycznych certyfikatów językowych (takich jak: TOLES, TELC czy LCCI). Czytaj fachowe książki w języku angielskim i otaczaj się nim tak samo w swoim życiu osobistym. A ponad wszystko pamiętaj, że nauka języka angielskiego to ciągły proces i przygoda na całe Twoje życie zawodowe i prywatne.
To chyba tyle w temacie. Podziel się swoim doświadczeniem i koniecznie daj znać, czy artykuł był dla Ciebie ciekawy i pomocny. To ważne dla mnie.
Do następnego artykułu,
Milena, Twój trener angielskiego w biznesie.
Źródło grafiki: Freepik.com | Image by Freepik