W dzisiejszym artykule podzielę się z Tobą moim doświadczeniem na tema tego, jak praktycznie pracować nad nowym słownictwem Business English. Podzielę się też sprawdzonymi źródłami online, od których możesz zacząć swoją przygodę z English Shadowing.
Czym jest English Shadowing?
English Shadowing to metoda nauki języka, polegająca na równoczesnym słuchaniu nagrania i powtarzaniu wypowiedzi w języku angielskim. Bardzo lubię i polecam tę metodę moim uczniom, ponieważ jest to aktywna nauka angielskiego biznesowego. Poprzez naśladowanie akcentu brytyjskiego, intonacji oraz tempa mówienia, wzmacniamy nasze umiejętności językowe i nabieramy pewności siebie podczas spotkań w pracy w języku angielskim.
Zanim zaczniesz swoją przygodę z English Shadowing…
Pracując nad nowym nagraniem, staraj się zawsze zachować kolejność zadań:
- Zastanów się nad sytuacjami w pracy, kiedy brakuje Ci pewności siebie w języku angielskim.
- Spośród kilku sytuacji, wybierz najważniejszą – ona określi obszar Business English, który jest dla Ciebie najistotniejszy.
- Zapisz swój wybór, na przykład: spotkania online w języku angielskim.
- Wybierz jedno nagranie na tydzień i pracuj nad nim – słuchając, powtarzając wybrane fragmentu oraz robiąc notatki.
- Pamiętaj: jakość a nie ilość. Zapisz 5-10 przykładów.
Polecam plik Excel, który jest bardzo praktyczny w dłuższej perspektywie czasu. Dzięki filtrom, możemy łatwo odnaleźć się w naszej bibliotece Business English. - Nagraj się i posłuchaj swojej wypowiedzi – ułatwi Ci to korektę ewentualnych błędów w wymowie.
- Wykorzystaj nowo poznane słowa i wyrażenia na najbliższym spotkaniu w pracy.
Wybór nagrania do English Shadowing
Nie wybieraj nagrania tylko ze względu na brytyjski akcent czy ulubionego aktora. Choć taki wybór może być przyjemny, to może wcale nie pomóc Ci w nauce praktycznych słów i zwrotów Business English. Kluczowy jest rozwój słownictwa w konkretnych sytuacjach biznesowych. Kiedy słuchasz, zwracaj uwagę na przydatne zdania, które możesz wykorzystać do zadawania pytań czy podsumowania spotkania, a nie na te, które brzmią ambitnie.
Wybieraj nagrania, które odzwierciedlają realne sytuacje biznesowe takie jak small talk, spotkania, prezentacje, negocjacje czy telekonferencje. Poszukaj treści związanej z branżą, w której pracujesz lub chcesz pracować, aby lepiej zrozumieć specyfikę słownictwa używanego w danym obszarze.
Skoncentruj się na nagraniach, które pomogą Ci pracować nad angielskim biznesowym w różnych sytuacjach w pracy, takich jak wyrażanie zgody lub niezgody, formułowanie propozycji czy przedstawianie argumentów. Staraj się identyfikować zwroty i słowa kluczowe używane w tego rodzaju sytuacjach, co pomoże Ci lepiej przygotować się do rzeczywistych sytuacji w miejscu pracy.
Zacznij od tych nagrań
Jak obiecałam na początku tego artykułu, poniżej przedstawiam Ci listę nagrań, od których możesz zacząć swoją przygodę z English Shadowing. Nagrania dostępne są na YouTube.
– The Expert 7 Red Lines
– Jay Shetty Podcast (Tom Holland)
Świetne wywiad zwłaszcza z przydatnymi słowami nawiązując do wypowiedzi rozmówcy.
– Progress meeting mistakes | PhD tips
– Harvard Business Review (How to Get Good at Small Talk, and Even Enjoy It)
Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię tym krótkim artykułem. Koniecznie napisz w komentarzu, które z nagrań najbardziej Ci się podobało i jakie wyrażenia Business English wybrałeś.
Do następnego artykułu,
Milena, Twój trener angielskiego w biznesie.
Źródło grafiki: Freepik.com | Image by Freepik